Fråga 1. Kan jag få nyckel till paddlingsskjulet?

Som föreningsmedlem får man nyckel mot en pant. Vänligen ta kontakt med föreningens kassör.

Fråga 2. Hur kan jag ansluta mig som medlem i föreningen?

Du kan bli medlem i föreningen genom att gå en grundkurs. Kurser ordnas varje sommar. Kurserna fylls rätt snabbt så meddela intresse snabbt för att få plats. Läget med lediga platser kan du kolla med den som ansvarar för skolning

Är du redan erfaren paddlare kan du höra om möjlighet att visa prov på kunskap. Efter godkänt prov kan du bli medlem. Tillfällen ordnas några gånger per säsong i mån av möjlighet med föreningens resurser.

Fråga 3. Hur hittar jag paddlingssällskap bäst?

Föreningen ordnar snigelpaddlingar varje tisdag klockan 18:00 under paddlingssäsongen. Snigelpaddlingen genomförs med beaktande av de mindre erfarnas resurser o kunskap. Snigelpaddlingen är den lättaste vägen att skaffa paddlingserfarenhet efter genomgången grundkurs. Du kan också fråga om paddlingssällskap via Facebookgruppen Sea Kayakers Wasa  

Fråga 4. Hur väljer jag för mig mest lämpade utflykter?

Val av utflykter har vi försökt göra lättare med genom klassifiering. Läs mer om detta under Utflykter. Du kan också fritt fråga utflyktens ansvariga ledare om mer information.

Fråga 5. Var hittar jag bäst mer information om klubbens aktiviteter?

Från föreningens infoblad som du kan ladda ner från hemsidan eller få från skjulet hittar du mer allmän information. I bladet berättas om alla slags aktiviteter och paddlingssäsongens utflykter. Information om de som är ansvariga för skjulet och utflykterna hittar du under sidan om kontaktuppgifter. Du kan också fråga via föreningens epost vaasakk(at)gmail.com.

Palaa ylös